Podniebna przygoda albo pierwszy krok do kariery skoczka spadochronowego

Niesłychanie popularną formą rozrywki stały się w ostatnich latach dyscypliny sportu określane jako ekstremalne. Uprawiający snowboarding wysokogórski, nurkowanie jaskiniowe czy kolarstwo ekstremalne, chcą sprawdzić się w skrajnie trudnych sytuacjach, a przy tym zaznać dreszczu emocji i przygód niedostępnych przeciętnym ludziom.

Skok z instruktorem – namiastka ekstremum

O ile jednak wymienione dyscypliny sportowe wymagają szczególnych predyspozycji fizycznych i psychicznych oraz długich i żmudnych przygotowań, o tyle równie, a może jeszcze bardziej popularne spadochronowe skoki w tandemie z instruktorem, aż tak wygórowanych wymagań przed swoimi uczestnikami nie stawiają. Może dlatego chętnych do przeżycia podniebnej przygody jest coraz więcej. Mało tego, coraz częściej wykupienie karnetu na skok w tandemie staje się oryginalnym prezentem dla osoby bliskiej lub kolegi z pracy.

To ogromne zainteresowanie wynika w znacznej mierze z faktu, że mamy do czynienia z czymś wykraczającym poza naturalne dla człowieka możliwości. Fascynujące dla większości ludzi jest to, że oto mogą szybować w powietrzu jak ptaki, zdobywać niedostępne dotąd przestrzenie i doznawać nieznanych dotychczas przeżyć. Potężna dawka adrenaliny i dojmujące poczucie wolności – temu naprawdę trudno się oprzeć.

Niemal dla wszystkich

O tym, że skoki w tandemie zawładnęły naszą wyobraźnią i wzbudzają tak ogromne zainteresowanie, zadecydowała bez wątpienia stosunkowo szeroka i łatwa dostępność tego rodzaju sportu. Żeby wykonać skok spadochronowy z instruktorem, nie trzeba ani systematycznie uprawiać spadochroniarstwa czy posiadać szczególnych umiejętności, ani przechodzić wielkich szkoleń czy zdawać specjalnych egzaminów. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o płeć czy wiek, określony górny limit dotyczy jedynie wagi ciała.

Tak więc skok w tandemie ze spadochronem może wykonać w zasadzie niemal każdy chętny. Ze względów bezpieczeństwa odnośne przepisy regulują jednak kwestie uprawnień placówek i instruktorów spadochroniarstwa wykonujących tego rodzaju skoki z klientami. Chętni muszą też podpisać oświadczenie o stanie zdrowia, albowiem niektóre choroby wykluczają możliwość skakania.

Skoki w tandemie – atrakcyjne i bezpieczne

Skoki ze spadochronem w towarzystwie instruktora są całkowicie bezpieczne. Przed skokiem klient przechodzi krótkie, półgodzinne szkolenie, a osobą, która w gruncie rzeczy kieruje bezpiecznym opadaniem i lądowaniem, jest doświadczony instruktor. Sam spadochron przeznaczony do skoków w tandemie jest wyposażony w kilka zabezpieczeń, w tym w automatyczne urządzenie uruchamiające spadochron zapasowy. Na pamiątkę tego rodzaju wyczynu skaczący ma możliwość otrzymania zdjęć lub filmu, co zapewne podnosi dodatkowo atrakcyjność samego skoku.

Jeśli zaś ktoś zasmakuje w doznawanych emocjach i dojdzie do wniosku, że jednorazowa przygoda ze spadochronem to za mało, może odbyć profesjonalny kurs dla skoczków spadochronowych w jednym z wielu licencjonowanych ośrodków szkoleniowych. Ukończenie takiego kursu uprawnia do samodzielnego wykonywania skoków, aczkolwiek jeszcze pod nadzorem instruktora. Kolejny krok to zdobycie Świadectwa Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego.

Tekst powstał we współpracy ze Strefą Silesia